Derty Serwis to specjalistyczna firma świadcząca usługi odgrzybiania likwidacji wilgoci i osuszania

wtorek, 10 kwietnia 2012

Warunki sprzyjające rozwojowi grzybów pleśniowych (odgrzybianie)

Przy temperaturze około 18-21 stopni Celcjusza (choć są grzyby, które rosną w znacznie niższych temp.) miejsca wilgotne, ciemne i nieprzewiewne to wymarzone środowisko dla rozwoju zagrzybienia.
Efekt końcowy zadomowienia się grzyba pleśniowego lub domowego, to zaatakowanie drewna i murów, niszczenie poprzez zawilgocenie i kruszenie elementów, po których ten grzyb się rozprzestrzenia.
Grzyb dokonuje zniszczeń na drodze chemicznej i mechanicznej. Mechaniczne uszkodzenia powoduje przerastanie grzybem elementów zaatakowanych, a w drodze reakcji chemicznych związanych z rozwojem biologicznym grzyba wydziela się dwutlenek węgla, wilgoć oraz kwasy i alkohole.
Szkody w elementach drewnianych to: murszenie drewna oraz utrata wytrzymałości elementów na zginanie, ściskanie i spadek twardości.
Szkody w murach to: wilgoć, korozja pęczniejąca , odparzanie i odpadanie tynków, zmurszenie cegły i kruszenie zaprawy użytej do spoin.
Wpływ zagrzybienia na mieszkańców: zaduch rozkładającej się materii, wilgoć, fruwające w powietrzu zarodniki powodują u mieszkańców takich pomieszczeń problemy z oddychaniem są powodem nudności i częstych bólów głowy jest to także ekspozycja na mykotoksyny, czyli wtórne metabolity przemiany materii grzybów będące substancjami rakotwórczymi.  

Powody powstania zagrzybienia to:


  1. Przyczyny techniczne: złe izolacje fundamentów i ścian , złe odprowadzenie wód opadowych, źle wykonane obróbki blacharskie dachu, nieszczelności tarasów i balkonów oraz mostki termiczne czyli przemarzanie ścian i przegród budowlanych.
  2. Przyczyny eksploatacyjne: zła wentylacja, zaparowanie i niewietrzenie pomieszczeń, suszenie ubrań w pomieszczeniach, niewłaściwe używanie nawilżaczy powietrza.
  3. Pleśnie występują w miejscach narażonych na przemarzanie szczególnie w narożach, gdzie kondensuje się para wodna zawarta w powietrzu. Atakują one tynki , powłoki malarskie i tapety.
  4. Powody powstania pleśni to: złe wietrzenie, zaparowanie, skraplanie się pary wodnej na skutek dużej różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia

Wpływ pleśni na mieszkańców: to przede wszystkim ekspozycja na zarodniki i mykotoksyny powodujące różnorakie choroby zaczynając od zapalenia zatok i dolnych dróg oddechowych, przez wysypki i uczulenia skórne, kończąc na białaczkach i nowotworach wątroby. Symptomami przebywania i pracy w zagrzybionych pomieszczeniach to także ogólne osłabienie organizmu, wypadanie włosów, zapalenia żył. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy na produkty metabolizmu grzybów pleśniowych wystawione są osoby starsze, dzieci oraz kobiety w ciąży i ludzie ze słabym układem immunologicznym.

Zamów odgrzybianie >>> klikając tu