Derty Serwis to specjalistyczna firma świadcząca usługi odgrzybiania likwidacji wilgoci i osuszania

poniedziałek, 8 grudnia 2014

Grzyby pleśniowe - nasi sprzymierzeńcy, czy śmiertelni wrogowie

Grzyby pleśniowe mogą ratować życie, ale mogą też je skutecznie skrócić. Mogą wzmocnić smak serów lub kiełbas dojżewających, ale mogą też toksycznie skazić żywność . Pleśń opanowuje na drzea, dobrze czuje się w naszych prysznicach lub na książkach w bibliotece. Jest praktycznie wszędzie — być może czytając ten wpis, wdychasz jej zarodniki obecne w twoim domu.
hodowla pleśni
Gdyby ktokolwiek wątpił, że grzyby są dosłownie wszchobecne, wystarczy położyć chleb lub inne resztki kuchenne w wilkotnym miejscu i poczekać. Już po 24 godzinach pojawi się na nich pleśniowy nalot ;(

Więc czym są właściwie grzyby pleśniowe?
Przynależą do królestwa grzybów, liczącego ponad 300 tysięcy gatunków, do których zalicza się również grzyby doskonałe (leśne) i drożdżaki. Wiadomo, że tylko około stu gatunków pleśni kolonizujących nasze domy wywołuje choroby ludzi i zwierząt. Wiele innych odgrywa ważną rolę w łańcuchu obiegu materii w przyrodzie, gdyż trawią martwą masę organiczną, dzięki czemu potrzebne roślinom substraty trafiają z powrotem do gleby. Niektóre grzyby żyją w symbiozie z roślinami, pomagając im w przyswajaniu pokarmu z gleby. Niektóre są pasożytami - żerują na ludziach, zwierzętach i roślinach.

Rozwój grzyba pleśniowego zaczyna się od mikronowego zarodnika na którego nie działa właściwie grawitacja. Jeśli trafi on na dogodne miejsce, które ma wymaganą temperaturę i poziom wilgotności oraz spełnia inne warunki, to wyrastają z niego nici zwane strzępką. Po pewnym czasie tworzy się duża koncentracja strzępek, potocznie - grzybnia. To, co zazwyczaj nazywamy pleśniami, jest właściwie puszystą masą utkaną ze strzępek. Ale pleśń może wyglądać też jak brudne plamy — np te, jakie czasem widać na fudze między glazurą i w kabinie prysznicowej .
Grzyb pleśniowy nie ma sobie równych, jeżeli idzie o zdolności prokreacyjne. Pospolita pleśń (Rhizopus), która rozwija się na pieczywie, wytwarza zarodnie (sporangia) przypominające czarne kropki. Jedna taka zarodnia może zawierać 50 000 zarodników, z których każdy w krótkim okresie produkuje setki milionów kolejnych zarodników. W wilgotnym środowisku pleśnie rozrastają się na książkach, obuwiu czy elementach z drewna.

zagrzybione buty
Jak żywią się pleśnie? Zwierzęta i ludzie najpierw jedzą, a później trawią pokarm. Z grzybami jest czasem naodwrót. Gdy materia organiczna jest za duża albo zbyt złożona, pleśnie wydzielają enzymy, które trawią te substancje na prostrze związki — i dopiero wtedy są absorbowane. Poza tym grzyby pleśniowe nie mogą się poruszać w poszukiwaniu "jedzenia" — dlatego zwykle je kolonizują.

Są też grzyby pleśniowe, które produkują rakotwórcze substancje zwane mikotoksynami (mykotoksyny). Bardzo toksyczne dla ludzi i zwierząt, gdy dostaną się do organizmu przez płuca, żołądek lub przez skórę.

Jednak pewne gatunki pleśni są niezwykle pożyteczne.

Sławny uczony Aleksander Fleming przypadkowo odkrył bakteriobójcze właściwości grzyba pleśniowe Pędzlaka z łaciny Penicillium notatum, okazała się niszczyć bakterie, przy neutralnym wpływie na nasze zdrowie. To doprowadziło do wyizolowania antybiotyku penicyliny, uznanej za „lek, który ocalił najwięcej istnień w dziejach medycyny”.
Fleming został za odkrycie penicyliny uhonorowany przez Komitet Noblowski. Od tamtego czasu z pleśni uzyskuje się dużo innych lekarstw, w tym leki przeciw-zakrzepowe oraz środki stosowane w leczeniu chorób nerodegenracyjnych.
szalka w hodowli
Pleśnie pomagają producentów żywności. Bez nich nie dałoby się wyprodukować właściwie żadnego sera? Drożdżowce odgrywają ponadto istotną rolę w produkcji piw.
Podobnie rzecz ma się z winem. Winogrona mają cienką warstewką drożdży na skórce to Botrytis cinerea („szlachetna pleśń”) rozkłada cukry zawarte w winoroślach, tworząc alkohol i niepowtażalny smak. W dojżewalniach winnic, pleśń Cladosporium cellare nadaje właściwy aromat i posmak goryczki.

Szkodliwość pleśni jest znana od dawna. Ludzie na przestrzeni wieków obserwowali zatrucia zagrzybionym ziarnem czy zepsutym mlekiem.
Wydzielane przez niektóre pleśnie aflatoksyny należą do najbardziej toksycznych substancji na świecie. Inne mykotoksyny są używane do produkcji broni biologicznej.
Pleśń w domu jest grożna dla alergików, indukuje choroby układu oddechowego, np astmę szkodzi na układ odpornościowy. Najgorzej jest kiedy jesteśmy narażeni na pleśnie z racji swojego zawodu (rolnicy, bibliotekarze, młynarze, piekarze). Najbardziej podatne na dolegliwości wywoływane przez pleśń są dzieci oraz osoby w podeszłym wieku.

Grzyby pleśniowe mogą wywołać następujące objawy: duszności; katar lub zapalenie zatok; podrażnienie śluzówki oczu; kaszel; podrażnienie jamy nosowej lub gardła; wysypkę i inne alergie skórne.


Pleśnie kolonizujące nasze domy.
Są na świecie państwa, gdzie wyłącza się z eksploatacji całe budynki publiczne, aby zlikwidować w nich pleśń.
Dlaczego tak się dzieje?
grzyb po zalaniu
Wpływ na to mają różne czynniki: np. materiały budowlane lub technologia wykonania. Ostatnio zaczęto używać materiałów bardzo podatnych na zagrzybienie, na przykład płyt kartongipsowych, wykonanych jak gipsowy sandwich obłożony papierem. Gips jest higroskopijny (trzyma wilgoć), co umożliwia rozwój zarodnikom pleśni natomiast karton to doskonałe dla nich pożywienie.

Zmienia się też technologia w budownictwie. Obecnie budynki mają słabszą termoizolację i za słabą wentylację. Aby zwiększyć wydajność energetyczną domów, zminimalizowano straty ciepła w zimę, a ponadto ograniczono wymianę powietrza z otoczeniem. Takie rozwiązania w dłuższej perspektywie kumulują wilgoć i powidują grzybienie ścian i przegród

Rozwiązaniem wiekszości problemów z rozrastającą się niekontrolowanie bioflorą w naszym otoczeniu domowym jest sprawna wentylacja grawitacyjna. To ona w szybkim tempie odprowadza wilgoć, którą produkujemy poza budynek.

Grzybów pleśniowych nie należy się bać trzeba tylko kontrolować wilgotność i nie dawać im szansy na rozwój.

zamów usługę odgrzybiania klikając >>> tu