Derty Serwis to specjalistyczna firma świadcząca usługi odgrzybiania likwidacji wilgoci i osuszania

sobota, 19 lipca 2014

Nawiewniki okienne: ciśnieniowe, higrosterowalne -lepsza wentylacja i prewencja w walce z grzybem w domu

Dzisiejsze okna, zarówno PCV oraz drewniane są niezwykle szczelne zarówno jeśli chodzi termoizolację, jak i przepływ świeżego powietrza. Rozszczelnienie okien lub wycinanie uszczelek w sezonie grzewczym może powodować zbytnie wychłodzenie mieszkania. Dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się być montaż tzw. nawiewników okiennych lub ściennych.

Jedną z najczęstszych przyczyn zagrzybienia w budownictwie mieszkaniowym jest brak lub niedrożna wentylacja. Powoduje to, że cała wilgoć, którą produkujemy w domu oddychając, gotując i susząc ubrania nie uchodzi na zewnątrz systemem wentylacyjnym, tylko skrapla się w najzimniejszych miejscach na ścianach i powierzchni okna (tzw. proces kondensacji pary wodnej *patrz punkt rosy). Zroszone, zaparowane szyby to pierwszy sygnał dla nas, że z wentylacją jest coś nie tak. Wiem z doświadczenia, że zagrzybione uszczelki okienne to miejsca, od których bardzo często zaczyna się proces rozwoju grzyba w pokoju. Właściwą wilgotnością powietrza w domu jest przedział 48-62%, przekroczenie wartości 65% powoduje dynamiczny rozwój grzybów pleśniowych.
zaparowane okna

Z drugiej strony brak jakiejkolwiek wentylacji, a co za tym idzie brak wymiany powietrza na nowe - świeższe, powoduje, że czujemy się przemęczeni i często zapadamy na grypę, zapalenie zatok i inne choroby górnych dróg oddechowych (narażone są zwłaszcza dzieci i osoby starsze).

Nawiewniki powinna wykonać specjalistyczna firma, która zapewni gwarancję i nie uszkodzi okna. Montaż wykonuje się w górnej części ościeżnicy lub listwy okiennej. Nawiewniki działają jak kontrolowany czerpak powietrza, dlatego najlepiej sprawdzają się w lokalach, gdzie jest wentylacja grawitacyjna. Zachodzi wtedy proces poboru powietrza w nawiewniku i odprowadzania zużytego kanałem wentylacyjnym. Dużą zaletą nawiewnika jest też poprawa cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, zwłaszcza w przestrzeni wokół okiennej, która często zasłonięta jest zasłonami czy roletami. Przyjmuje się, że jeden nawiewnik wystarcza do wentylacji ok 11 m2 powierzchni pomieszczenia.

nawiewnik okienny
Istnieją modele nawiewników regulowanych automatycznie czujnikiem wilgotności, zmniejszającym i zwiększającym przepływ w zależności od sytuacji. Jednak nie nadają się one do użycia w miejscach z zamontowanym urządzeniem gazowym jak terma, czy podgrzewacz przepływowy, tu lepiej nie ryzykować i korzystać z wentylacji grawitacyjnej.

W sezonie zimowym regulacja manualna nawiewnika musi być prowadzona bardzo uważnie. Wymagane jest, aby nie wychłodzić zbytnio muru wokół okna, przez co wytworzymy sztucznie mostek termiczny i możemy doprowadzić do zagrzybienia. Poza tym zbyt mocno otwarty nawiewnik, gdy na zewnątrz jest bardzo zimno, rozwarstwia powietrze i obniża komfort mieszkania.

jeśli masz problem z grzybem i pleśnią w domu kliknij tu

jeśli poszukujesz solidnego wykonawcy nawiewników okiennych kliknij tu