Derty Serwis to specjalistyczna firma świadcząca usługi odgrzybiania likwidacji wilgoci i osuszania

sobota, 31 sierpnia 2013

Chcesz mieć dom, gdzie nie ma grzyba ? Oto pomoc w odgrzybianiu

Pleśnie stały się nierozerwalnie związane z naszym codziennym życiem, w szczególności odnosi się to do naszego zdrowia i domów, w których mieszkamy. To nie jest tak, jak za starych dobrych czasów, kiedy słowo pleśń związane było tylko ze smacznymi serami i miłym charakterystycznym zapachem zbutwiałych liści jesienią. Dzisiaj grzyby osiągnęły nowy status - toksycznych wrogów, które są w różnych kolorach i formach a sieją spustoszenie w domu i naszym zdrowiu.
Więc czym dokładnie są? Grzyby i pleśnie są organizmami bardzo prymitywnymi a przez to bardzo szybko przystosowującymi się do zmiennych warunków środowiska. Ponieważ lubią ciepło, wilgotne warunki i stały dopływ materii organicznej , zwykle osiedlają się w takich miejscach jak nasze łazienek i piwnice. To tam, gdzie się zagnieżdżą, lub jak mówią eksperci utworzą  "formę kolonialną" - rozsiewają zarodniki na wszystko i wszystkich, tak że mokre dłużej niż 24-48 godzin pralki, prysznice, wanny, toalety, podłogi, a nawet lodówki i podłogi ulegają tzw. wtórnemu porażeniu. Ich kolonie czarne lub kolorowe pleśnie, które są faktycznie zarodnikami przygotowanymi do reprodukcji i rozwoju. Czy dokładnie wiecie jak się bronić przed zagrzybieniem ? Jeśli nie to czytajcie dalej.
Wiele alergii i objawów alergii (kichanie, swędzenie lub zatkane nosy, kaszel, swędzenie oczu, itd.) są przypisane do powszechnie występujących rodzajów grzybów i pleśni, które zamieszkują nasze domy. Oznacza to, że jest to dobry pomysł, aby zatrzymać ich rozwój w zalążku, zanim przyjmą się na stałe.

Spotkania z pleśnią 

I wierzcie lub nie, nasze pralki są jednym z ich ulubionych miejsc rozwoju robi się pranie detergenty nie niszczą brudu tylko go odkleją od odzieży proces płukania tylko go rozcieńcza więc jeśli wsypujemy proszek przez szufladkę i po poraniu zamykamy bęben pralki tworzymy reaktor do wylęgu grzyba. To jest prosty fakt, że, podobnie jak w wielu miejscach w naszych domach, pralka jest magnesem wilgoci, więc pleśni jest tam takżę.
  • Ręczniki: Zawsze upewnij się, aby suszyć je w suszarce w chłodniejszych miesiącach.
  • Kabiny prysznicowe: by nie dopuścić do rozwoju pleśni na fugach po każdym użyciu ściągaj krople wody z glazury ściągaczką do szyb.
  • Odkurzacze: Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Edynburgu, 50 procent odkurzaczy ma bakterie z odsysania pyłu i to nie tylko w worku ale też w rurze i na filtrach. Zawierają one również zarodniki i grzyby, więc gdy nie czyścisz regularnie odkurzacz rozsiewasz zarodniki pleśni wraz z kurzem po całym domu.
  • Lodówki: Jeżeli masz lodówkę wbudowaną w zabudowę kuchenną trzeba nawiercić małe otworki wentylacyjne gdyż jest to miejsce z dużą różnicą temperatury w razie rozmrożenia szybko ulega zagrzybieniu  Użyj octu i szorowania szczotki do czyszczenia lodówki.
  • Połka na Buty: to prawdziwa wylęgarnia grzybów i pleśni w naszym domu. Z reguły trzymamy szafkę zamkniętą lub w garderobie. Produkcja grzybów przebiega dwutorowo wewnątrz buta zostaje wilgoć  z naszych stóp na podeszwie przynosimy materię organiczną - dlatego wstawiając obuwie do szafki musimy mieć pewność, że jest suche - dobrze też zamontować wentylację w garderobie i włożyć mały pochłaniacz wilgoci.
  • Pojemnik na śmieci tu obowiązkowe jest częste opróżnianie aby materia nie zaczęła się rozkładać oraz szafka powinna mieć otwory wentylacyjne i być regularnie myta dezynfekatorem. Trzeba też wiązać worek - nigdy nie zostawiać śmieci na noc !
  • Nawilżacze powietrza - aby używać nawilżaczy elektrycznych czy kaloryferowych musimy mieć koniecznie dwie rzeczy świetną wentylację grawitacyjną - (czerpak - odprowadzenie) oraz miernik wilgotności powietrza. Optymalna wilgotność w domu to 45-55%.

Pomocą tutaj jest cykliczna dezynfekcja pralki sodą oczyszczoną lub jałowe pranie z dodatkiem wybielacza - bardzo dobra wentylacja w łazience i co najważniejsze nigdy nie zamykamy bębna po skończonym praniu
Innym problemem związanym z praniem jest suszenie ubrań - nigdy nie powinniśmy suszyć w łazience zwłaszcza tam gdzie nie ma wentylacji. Para, która powstaje w procesie suszenie musi się przecież gdzieś skroplić - najczęściej na ścianach i sufitach stąd grzyby w domu
Eksperci twierdzą, pleśnie w warunkach optymalnych mogą zacząć rozmnażać w ciągu 12-48. Najważniejszym jest, aby pamiętać, że są one zdolne bardzo szybko opanować pewne części domu. Ale jeśli posłuchasz naszych porad, możesz zrobić swoją łazienkę i innych obszary domu wolnymi od zagrzybienia: